Dbanie o wzrok zimą – najczęstsze zagrożenia

Dbanie o wzrok to już nie tylko moda czy popularny trend. W dzisiejszych czasach, w których na każdym kroku mamy do czynienia z ekranami smartphonów czy monitorami wszechobecnych laptopów jest to konieczność. Warto pamiętać, że dbanie o wzrok to już nie tylko regularne wizyty o okulistów czy optyków, ale także właściwa dieta, ćwiczenia czy nawyki, które pomagają wzmocnić oczy i niejednokrotnie zapobiegają rozwojowi wad wzroku. Troska o wzrok nie powinna ograniczać się tylko do wybranych pór roku. Warto zdawać sobie sprawę z zagrożeń związanych z każdą z nich i odpowiednio dostosowywać stosowane środki, ale w żadnej porze roku nie należy zapominać o oczach.

Porą roku w czasie której wiele osób zapomina o oczach jest zima. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zima nie niesie ze sobą tylu zagrożeń ile lato. Jest to jednak częsty błąd, który może prowadzić do poważnych schorzeń. Zima w słoneczne dni to czas kiedy nasze oczy są szczególnie narażone na szkodliwe działanie promieniowania UV. Poza negatywnym wpływem promieni słonecznych nasze oczy muszą się dodatkowo zmagać z promieniowaniem odbitym od śniegu. Śnieg działa jak lustro i odbija promienie słoneczne. Warto zaznaczyć, że śnieg powoduje odbicie zarówno promieni widzialnych jak i niewidzialnych, co jest dla nas dużo bardziej szkodliwe. Najczęstsze zagrożenia związane z zimą to ryzyko zapalenia spojówek, możliwość uszkodzenia rogówki, oparzenie plamki (w przypadku ogniskowania odbitego promienia) czy nawet jej całkowite zniszczenie.

Dbanie o wzrok zimą – praktyczne porady

Jak zatem radzić sobie zimą? Po pierwsze, pamiętajmy, że światło odbite od śniegu jest znacznie bardziej szkodliwe niż promieniowanie słoneczne. Nie należy zatem patrzeć bezpośrednio na śnieg bez żadnej ochrony. Należy także pamiętać, że zima jest bardzo zwodniczą porą roku jeśli chodzi o zagrożenia dla oczu. Może nam się wydawać, że przecież słońce nas wcale nie razi i nic złego się nie dzieje, będzie jednak zupełnie odwrotnie. Dopiero po jakimś czasie jak wrócimy do domu zorientujemy się, że coś jest jednak nie tak. Wystarczą zaledwie dwie godziny czasu spędzonego na świeżym powietrzu w słoneczny zimowy dzień, aby pojawiło się ryzyko wystąpienia zapalenia spojówek czy nawet możliwość poważnego uszkodzenia rogówki. Najlepszą ochroną jaką możemy stosować są okulary przeciwsłoneczne.

Dbanie o wzrok zimą – okulary przeciwsłoneczne

Dbanie o wzrok zimą to przede wszystkim noszenie dobrze dobranych okularów przeciwsłonecznych. Kupując okulary na zimę należy przede wszystkim przeanalizować najważniejsze parametry techniczne, takie jak: stopień ochrony przed promieniowaniem, rodzaj ochrony (czy okulary chronią tylko przed promieniowaniem UVA czy też UVB),  odpowiednia polaryzacja szkieł czy także materiał i jakość wykonania. W zależności gdzie planujemy spędzać czas, czy wyjeżdżamy wysoko w góry gdzie promieniowanie będzie szczególnie silne czy w inne miejsce gdzie leży śnieg musimy odpowiednio dobrać poziom ochrony i stopień polaryzacji.